Jak si vedou české e‑shopy během COVID‑19?
Denně aktualizovaná data o vývoji tržeb a marketingových investic
-
Od propuknutí viru v Evropě škrtly české e-shopy až 30 % marketingových výdajů. První karanténový týden přinesl nejnižší tržby od začátku roku.
-
Během května a června se vše vrací do normálu. Lidé mění nákupní zvyky a zvykli si nakupovat více na internetu.
-
Druhá vlna nezasáhla český e-commerce tolik jako ta první. Vánoční sezóna je v porovnání s rokem 2019 o třetinu větší.
Proč je třeba sledovat vývoj finančního zdraví českých e-shopů?
-
1. Dostupnost zboží pro české občany v době karantény
České e-shopy se v týdnech karantény a lockdownu pravděpodobně stánou jednou z páteřních sil ekonomiky. Lidé musí ale během těchto měsíců změnít nákupní chování a více se spoléhat na internetové byznysy, protože různými opatřeními se znesnadnil přístup Čechů k běžnému zboží.
-
2. Náznak silného ekonomického propadu
Pokud se zhorší ekonomické zdraví e-shopového sektoru, kterému někteří prognostici naopak věští pozitivní přínos domácí karantény, může to naznačovat, že ekonomika opravdu míří do silného útlumu.
Jelikož jsme díky naší specializaci jednou z mála českých firem, která monitoruje jak příjmy, tak marketingové výdaje e-shopů, rozhodli jsme se data zveřejnit a denně aktualizovat pro média i širokou veřejnost.
Aktuální vývoj situace
Kvůli velké zátěži systému jsme schopni dodávat data nejdříve za dva dny dozadu, tedy například ve čtvrtek poledne jsou k dispozici data za celý úterní den.
Zajímají vás další analýzy a data?
ROIVENUE disponuje daty z e‑shopů také dalších evropských zemí a je v denním telefonickém kontaktu se svými klienty. Dokážeme tak poskytnout i jiné pohledy jako třeba, jak se situace vyvíjí pro různé segmenty (např. esenciální vs. zbytný sortiment zboží) nebo ve srovnání s Evropou. Pro ad hoc dotazy se prosím ozvěte se na telefon 721881783 nebo e‑mail press@roivenue.com.
O datasetu
Data pochází ze vzorku 15 celkem onlinově působících výhradně českých firem, které souhlasily se zveřejňěním dat. Celkově disponují tyto e‑shopy 100 onlinovými obchody v 15 převážně evropských zemích. E-shopy zahrnují průřez sortimentu od oblečení přes bytové zařízení až po hobby nebo food supplementy. Velikost e‑shopů je od 7 do 750 milionů korun v ročním obratu, s průměrem 220 milionů a mediánem 150 milionů. Jejich úhrnný obrat v roce 2019 byl 3,5 miliard. Tržby z kamenných prodejen byly z datasetu vyloučeny. Stejně tak jsme z datasetu vyloučily cestovní kanceláře a travel portály, kde došlo k úplným zastavením investic a snížení prodejů o více než 90 %.
Vzorek budeme postupně rozšiřovat o data z dalších e‑shopů, které o monitoring dat projeví zájem (viz níže).
O ROIVENUE
ROIVENUE je český technologický start‑up zaměřující se na analýzu a zvyšování efektivity online marketingových investic.
Potřebujete ohlídat cashflow vašeho e‑shopu?

Věříme, že ve vypjatých týdnech, kdy není jasné, jak se nákupní chování bude zítra vyvíjet, je sledování finančních toků z a dovnitř firmy zásadním faktorem pro managerskou stabilizaci, uvážené rozhodování a přežití nejtvrdšího dopadu ekonomického zpomalení ve finančním zdraví.
Jako pomoc vdobě COVID‑19 proto nabízí ROIVENUE všem majitelům a finančním ředitelům (nejen) českých e-shopů provoz denně aktualizovaného dashboardu / přehledu o obratu a marketingových nákladech vašeho byznysu. Samozřejmě zcela zdarma. Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím webového formuláře níže.